Czy terapeuci manualni muszą pracować wyłącznie rękoma?

iastmW dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że nic tak naprawdę nie może się równać z manualnymi umiejętnościami palpacyjnymi doświadczonych fizjoterapeutów, którzy pracują dłońmi. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieją pewne narzędzia, których nawet sprawne ręce najlepszego terapeuty nie są w stanie zastąpić.

Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization

IASTM jest to forma mobilizacji tkanki miękkiej (https://www.rehakursy.pl/kursy/instrument-assisted-soft-tissue-manipulation-iastm-fmt-blades-warszawa), w której terapeuci korzystają ze specjalistycznych narzędzi. Metoda ta umożliwia bardzo skuteczne zwalczanie nie tylko adhezji powięziowych, ale również daje bardzo szerokie pole do pracy na mniejszych lub większych bliznach. Metoda IASTM polega na wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych narzędzi, które wykonane są z wysokiej jakości stali chirurgicznej. Dzięki tym narzędziom terapeuci mogą bardzo skutecznie i szybko diagnozować i leczyć obszary, które wykazują cechy chronicznego zapalenia albo zwłóknienia tkanki miękkiej.

Narzędzia IASTM

Każde narzędzie IASTM posiada zupełnie inny kąt wykonania, dzięki czemu możliwa jest praca na wielu różnych częściach ciała w zależności od rodzaju i zaawansowania występujących zmian. Największe narzędzia (Handlebar, Batman) stosuje się głównie na szerszych powierzchniach ciała. Mniejsze narzędzia (Shark, Capitan Hook) stosuje się z kolei przy miejscowej terapii.

Tagged